mp@nadbugiem.pl +48.606-972-793 marek_pomietlo

Spływy kajakowe Bugiem, Włodawką, Krzną, Zielawą, Wieprzem.

Wakacje z Duchem Bieluchem – atrakcja turystyczna nad Bugiem.

Zwiedziliście już pół Europy, byliście w Afryce i w Azji ale podziemi kredowych w Chełmie na 99% jeszcze nie widzieliście. Jedna z najfajniejszych atrakcji turystycznych nad Bugiem jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy tylko przyjechać do Chełma na ulicę Lubelską 55 i o wyznaczonej godzinie wejść z przewodnikiem do unikalnych na skalę europejską labiryntów – pozostałości średniowiecznej kopalni kredy. Przez setki lat pozyskiwaniem kredy zajmowali się mieszkańcy, którzy drążąc tunele pod swoimi domostwami stworzyli wielopoziomową sieć labiryntów.  Samowola mieszkańców przyczyniła się do wielu katastrof na przestrzeni wieków – doszło do wielu zapadnięć ulic i domów.

pod1

Aktualnie udostępniona jest trasa turystyczna, która przebiega pod ścisłym centrum Chełma. W trakcie godzinnej wędrówki dreszczyku emocji dostarcza spotkanie z Duchem Bieluchem.  Ci z problemami sercowymi zdecydowanie powinni zostać na powierzchni 😉 – gdyż jest to atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach 😉

plan_podziemi

Dla naszych zorganizowanych grup kajakarzy proponujemy zwiedzanie chełmskich zabytków, łącznie z podziemiami z przewodnikiem  jako przerywnik w trakcie spływu kajakowego. Jest to kolejny pomysł na spędzenie czasu kiedy np. pogoda nie dopisuje nad rzeką lub jest wręcz odwrotnie – upał doskwiera niemiłosiernie. W korytarzach panuje stała temperatura 9 stopni przez cały rok – w gorące dni podziemia dostarczają przyjemnego chłodu.

Szczegółowy program takiej wycieczki, którą połączyć można jeszcze ze zwiedzaniem Włodawy oraz wizytą w byłym obozie zagłady w Sobiborze uzgadniamy z zainteresowanymi grupami indywidualnie. 

Dodatkowe informacje o zabytkowej kopalni kredy
http://www.chelm.pl/www/kultura/index.php/turystyka/podziemia-kredowe

O Chełmskich Podziemiach Kredowych jako unikalnym zabytku górnictwa kredy wspomina w swojej książce nasz kolega Józef Tworek. W jej opracowaniu wykorzystał on praktycznie całą literaturę przedmiotu z zakresu archeologii, historii, geografii, ale także geologii, górnictwa, budownictwa podziemnego i dziedzin pokrewnych. Książka dostępna jest bardzo często na Allegro.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA