Sławatycze, Poland info@kajakowaprzygoda.pl +48 606 972 793

2,5h spływ kajakowy malowniczą rzeką Bug na odcinku Sławatycze- Jabłeczna.

elka_kajaki_pl

 

 

Rzeka Bug na pełnym malowniczych widoków odcinku ze Sławatycz do Jabłecznej jest moją ulubioną trasą spływów kajakowych. Polecam ją szczególnie początkującym, gdyż Bug w tym miejscu nie jest ani za szeroki, ani za wąski, z odpowiednim nurtem. Podczas spływu tym odcinkiem kajakarze mają możliwość podziwiania pięknej, dzikiej nadbużańskiej przyrody.

kajaki nad Bugiem

Piękna nadbużańska przyroda. Fot. Krzysztof Bielak

zimorodek copy

Zimorodek

W maju i czerwcu zaobserwować można wzmożoną aktywność ptaków zarówno tych pospolitych, jak i rzadko występujących w Polsce. Ornitolodzy i pasjonaci obserwowania ptactwa (bird watching) będą się tutaj czuli wniebowzięci.

Płynąc Bugiem mija się kilka piaszczystych plaż. Pojawiają się one i znikają w zależności od poziomu wody, dlatego planując biwak proponuję wybrać tę w okolicy Mościc Dolnych. Jest ona na tyle duża, że praktycznie zawsze jej część jest odsłonięta i niezależnie od poziomu wody zmieści się na niej spora grupa kajakarzy.

Majówka w kajaku.

Biwak nad Bugiem. Fot. Krzysztof Bielak

Rodzice z dziećmi również będą zadowoleni z tego odcinka. Rzeka jest tu kręta, ciekawa i stosunkowo płytka (bywają miesiące, że głębokość rzeki wynosi w wielu miejscach 30-50cm). Po drodze mijamy lasy, łąki, wzniesienia i kilka wspomnianych wcześniej piaszczystych łach.  Płynąc z dziećmi zawsze należy być czujnym i wypatrywać powalonych przez bobry drzew. Starajmy się unikać wpływania na zwalone drzewa, gdyż bardzo często niedoświadczony kajakarz może w takiej sytuacji wywrócić kajak. Na szczęście takie miejsca występują sporadycznie i nigdy nie zdarzało się, żeby drzewa blokowały całą szerokość rzeki.

majowka398

Tomek i Amelka na plaży nad Bugiem. Fot. Marek Pomietło

Na spływ opisywanym odcinkiem warto zabrać ze sobą zabawki (wiaderko, łopatkę itp) dla dzieci. Piaszczyste, czyste plaże z pewnością przypadną do gustu naszym milusińskim, dla których spływ mógłby się kończyć w takim miejscu.

Gry i zabawy na świeżym powietrzu na plaży nad Bugiem.

Gry i zabawy na świeżym powietrzu na plaży nad Bugiem. Fot. Marek Pomietło

 

Zabawy na świeżym powietrzu mogą zaostrzyć apetyt. Zaopatrzeni w prowiant możemy szybko zaspokoić głód, a jeśli mamy odpowiedni sprzęt, możemy przygotować sobie posiłek na plaży. W zależności od liczby płynących możemy ugotować albo kociołek zupy albo np. usmażyć jajecznicę. Na spływie wyśmienicie smakuje świeżo zaparzona kawa lub dzika mięta. Z pewnością na długo pozostanie Wam w pamięci smak i aromat tych wypitych w otoczeniu przyrody, z dala od miejskiego zgiełku napojów.

Coffee time nad Bugiem. Przerwa podczas spływu do Jabłecznej.

Coffee break nad Bugiem. Przerwa podczas spływu do Jabłecznej. Fot. Marek Pomietło

Po odpoczynku czas ruszyć dalej. Z plaży w Mościcach Dolnych do klasztoru w Jabłecznej pozostaje godzina wolnego płynięcia. Rzeka wije się tutaj wśród łąk i wierzbowych zarośli. Pamiętajmy, że granica państwa jest na środku nurtu rzeki i dlatego wszelkie wyspy mijajmy lewą stroną. Przekraczanie granicy jest bowiem zabronione i grozi mandatem.

076

Dopływając do Jabłecznej najpierw miniemy wysokie, porośnięte drzewami, pagórki po prawej stronie rzeki. Wkrótce po lewej stronie ukaże nam się kaplica św. Ducha. Pomiędzy słupkiem granicznym a tablicą informacyjną szukamy dogodnego wyjścia (zmienia się ono w zależności od poziomu wody) i kończymy naszą 12 kilometrową wędrówkę kajakową.

 

Z tego miejsca do klasztoru mamy ok. 500 m piechotą. Monaster św. Onufrego jest miejscem kultu wyznawców prawosławia, które polecamy zwiedzić niezależnie od wyznawanych poglądów religijnych. Na nadbużańskiej mapie atrakcji turystycznych  jest bowiem niekwestionowaną perełką. W sezonie letnim proponujemy zwiedzenie obiektów sakralnych z przewodnikiem.

 

Carskie wrota w Monastyrze w Jabłecznej

Carskie wrota w Monasterze w Jabłecznej. Fot. Krzysztof Bielak

 baner_npt

Trasa kajakowa ze Sławatycz do Kodnia przez Jabłeczną została zgłoszona do konkursu na Najlepszy Produkt Województwa Lubelskiego 2012 i zarówno wyborem kapituły konkursowej jak i w głosowaniu internautów zajęła II miejsce.

W 2012 roku kręcony był u nas odcinek programu „Nie ma jak Polska”. Powyżej można zobaczyć i posłuchać wrażeń redaktora Macieja Orłosia, który wypożyczył od nas kajak, zwiedził Jabłeczną i popłynął do Kodnia (następny wpis poświęcimy tym, którzy będą chcieli popłynąć tak jak on i przeznaczą 6-7h na kajakową wędrówkę do Kodnia).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w spływach zorganizowanych z ratownikiem i instruktorem kajakarstwa, którzy dopilnują i doradzą, jak bezpiecznie odbyć spływ. Pływamy o dowolnej porze roku, w zależności od pogody.

W maju i czerwcu proponujemy poranne pływanie – idealne dla obserwatorów przyrody, miłośników małej czarnej na plaży i jajecznicy w plenerze. 
Zbiórka uczestników o 5 rano koło tablicy informacyjnej. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc. 

[Głosów:3    Średnia:5/5]
Przeczytaj poprzedni wpis:
500 kajaków na Bugu w Drohiczynie.

            W dniach 1-2 sierpnia zorganizowany ma zostać w Drohiczynie bardzo duży spływ o nazwie 500...

Zamknij