Sławatycze, Poland info@kajakowaprzygoda.pl +48 606 972 793

Ser Stary Olęder

Firma SPOMLEK z Radzynia Podlaskiego produkuje i sprzedaje na rynek Polski i zagraniczny ser Stary Olęder. Nie wszyscy wiedzą, że pomysłodawca tego produktu – Pan Zbigniew Żurek jest potomkiem pierwszych osadników Olęderskich zamieszkujących Kolonie Nejdorf i Nejbrow (kilka kilometrów od Sławatycz). Po I wojnie światowej kolonie te zmieniły nazwę na Mościce Dolne i Górne na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego wizytującego Sławatycze w 1928 roku ( Egzotyczna Polska cz. II strona 136).
Odwiedzając naszą okolicę warto zaopatrzyć się w pamiątkę kulinarną (Biedronka) i przy okazji zgłębić historię Olędrów np. na stronie www.domachevo.com lub zwiedzić mini muzeum Antoniego Chorążego w Mościcach Dolnych.
ser-stary-oleder-spomlek

Stary Olender jest serem szlachetnym, długodojrzewającym o charakterystycznym aromatycznym smaku, z wyczuwalnymi kryształkami powstałymi podczas co najmniej sześciomiesięcznego okresu dojrzewania. Stary Olęder to ser, który wymaga niezwykłej staranności przy produkcji i wielomiesięcznych zabiegów. Został uhonorowany Srebrnym Medalem na World Cheese Award 2007 w Londynie oraz Złotym Medalem na targach Prodexpo 2005 i World Food 2005 w Moskwie.
Jest wiele różnych opakowań tego sera, jednak praktycznie na każdym zobaczyć możemy przodków Pana Zbigniewa Żurka.

stary-olederOd kilku lat Olędrzy regularnie odwiedzają gminę Sławatycze. Relacja z wizyty w 2012 roku dostępna jest na kolejnej stronie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Przeczytaj poprzedni wpis:
KAJAKIEM PO BUGU – informator dla kajakarzy

Pod koniec 2011 roku ukazał się długo oczekiwany przez kajakarzy pływających po Bugu informator – przewodnik. Autorem publikacji jest mój...

Zamknij