mp@nadbugiem.pl +48.606-972-793 marek_pomietlo

Spływy kajakowe Bugiem, Włodawką, Krzną, Zielawą, Wieprzem.

rzeka Bug – Ukraina

Bug jest rzeką we wschodniej Polsce, zachodniej Ukrainie i południowo-zachodniej Białorusi.  Długość Bugu wynosi 772 km (w tym w Polsce 587 km), powierzchnia dorzecza 39 420 km² w Polsce. Jest to jedyna rzeka w naszym kraju w całości naturalna i nieuregulowana na żadnym odcinku. Rzeka ma swoje źródło w Werchobużu ok. 17 km od Złoczowa na Ukrainie (ok. 140 km od przejścia granicznego w Hrebennem).

 

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 13, Warszawa : nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego, 1880-1914

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 13, Warszawa : nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego, 1880-1914

źródło Bugu, Werchobuż 12.11.2014r.

źródło Bugu, Werchobuż 12.11.2014r.

Na odcinku 363 km (Gołębie – Niemirów) stanowi granicę z Ukrainą i Białorusią; koryto Bugu w Zosinie jest najdalej na wschód wysuniętym miejscem w Polsce. Poprzez Kanał Królewski łączy się z Prypecią.  W środkowym i dolnym biegu meandruje, tworząc łachy i starorzecza zwane bużyskami.

Źródło Bugu, początek rzeki Bug

Fot. Irina Szepielewicz

Ciekawą relację z wyprawy od źródła do ujścia Bugu można znaleźć w kwartalniku Kraina Bugu 

Spływy organizujemy na ukraińskim Bugu dla grup 14-20 osobowych. Na pokonanie trasy od źródeł trzeba przeznaczyć ok 7 dni. Ceny ustalane są indywidualnie w zależności od liczby  osób i  daty spływu.

rata-solokijaDla zainteresowanych polecamy „Przewodnik Bug ukraiński. Rata i Sołokija naszego kolegi Józefa Tworka, który adresowany jest przede wszystkim do kajakarzy, aczkolwiek jego zawartość wzbogacona fotografiami i mapami może stanowić doskonałą lekturę dla wszystkich zainteresowanych historią, geografią i dzisiejszymi realiami dawnego księstwa, a później województwa bełskiego i ziemi lwowskiej, położonych bezpośrednio nad granicą Polski z Ukrainą.

Przewodniki są dostępne u nas w cenie 15zł + przesyłka. Jeśli jesteś zainteresowany prosimy o kontakt.