mp@nadbugiem.pl +48.606-972-793 marek_pomietlo

Spływy kajakowe Bugiem, Włodawką, Krzną, Zielawą, Wieprzem.

Recenzja Józefa Tworka dotycząca kajaków Perception Prodigy II

Przez wiele lat pływałem doskonałym, polskim składakiem JANTAR. Bezpieczny, wygodny, szybki, zwrotny nadawał się doskonale na długie wędrówki po większych rzekach. Niestety nadszedł kres gumowej powłoki po zaliczeniu licznych przeszkód, progów i ostrych kamieni. Zacząłem poszukiwać więc kajaka spośród współczesnych konstrukcji licząc się oczywiście z ceną, ale przecież jest to inwestycja na wiele lat i ważniejsze są jego właściwości.

W dniach 17-24 lipca 2012 r. pilotowałem grupę doświadczonych kajakarzy z Trójmiasta na Włodawce, Krznie i Bugu od Włodawy do Mielnika, płynąc na wielu etapach solo,
w tandemie z kilkoma osobami a nawet jako załoga. Dzięki uprzejmości Marka Pomietło, który użyczył mi swój nowy nabytek PRODYGI II firmy Perception wiem już jaki kajak spełnia oczekiwania kajakarzy wędrujących zarówno małymi rzekami na krótkich odcinkach, a przede wszystkim przy dłuższych, wielodniowych spływach. Ze wszech miar takim kajakiem jest PRODYGI II. Ten polietylenowy dwuosobowy kajak ma doskonałe parametry  – jest szybki, zwrotny, doskonałe trzyma kurs nawet bez steru, jest bezpieczny, niezatapialny i bardzo wygodny. Komfort wygodnego pływania zapewniają foteliki pokryte neoprenem, a co równie ważne – ich rozstaw jest regulowany co jest bardzo istotne przy pływaniu solo oraz dla odpowiedniego rozmieszczenia obciążenia przy dwóch osobach oraz bagażach. Wodoszczelny luk bagażowy oraz miejsce na bagaże w części dziobowej i za tylnym oparciem nie zmienia komfortu pływania nawet przy dużej (biwakowej) ilości bagażu – maksymalne obciążenie to 250 kg. Kajak wykonany jest z trwałego polietylenu a dodatkowo posiada bardzo odporną na ścieranie, wymienną nakładkę na kil.

Parametry kajaka: waga – 33 kg, długość – 4,42 m, szerokość – 0,79 m stanowią o możliwości łatwego transportu samochodem osobowych jak i na każdym rodzaju kajakowej przyczepy.

W mojej ocenie kajak PRODYGI II jest jednym z najbardziej udanych i oczekiwanych przez środowisko turystów kajakarzy rodzajem sprzętu w swej kategorii.

Józef Tworek