mp@nadbugiem.pl +48.606-972-793 marek_pomietlo

Spływy kajakowe Bugiem, Włodawką, Krzną, Zielawą, Wieprzem.

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

Co robić podczas wielodniowego pobytu nad Bugiem? Mamy propozycję dla płynących kajakami lub jadących jednośladami. W niedalekiej odległości od Włodawy (29km), Sławatycz (16km), Wisznic (14km) znajduje się dworek w Romanowie, gdzie przed laty żył i tworzył Józef Ignacy Kraszewski. Aktualnie jest tam muzeum z ekspozycją stałą prezentującą dzieje życia i twórczości znanego pisarza, pokazujące wszechstronnie autora „Starej baśni”, z uwzględnieniem jego dokonań w dziedzinie literatury, muzyki, malarstwa, historii, archeologii i kolekcjonerstwa.

logoo

Od kilkunastu lat odtwarzane są wnętrza dworskie. Niestety nie zachowały się oryginalne meble z dworu w Romanowie. Część z nich ostatni właściciele zabrali ze sobą, wyjeżdżając stąd w 1938 roku, część spłonęła w czasie II wojny światowej. Ekspozycja jest więc tylko próbą odtworzenia domu średniozamożnej rodziny ziemiańskiej Malskich i Kraszewskich.

Bardzo fajnym pomysłem jest wybranie się do Romanowa rowerami, które można wypożyczyć w Sławatyczach (dowóz w dowolne miejsce rozpoczęcia wycieczki) z niezbędnymi akcesoriami piknikowymi.

W 2012 roku dworek odwiedził Pan Prezydent Bronisław Komorowski i przekazał muzeum swoją pamiątkę rodzinną.


Zapraszamy do muzeum http://www.muzeumkraszewskiego.pl/