mp@nadbugiem.pl +48.606-972-793 marek_pomietlo

Spływy kajakowe Bugiem, Włodawką, Krzną, Zielawą, Wieprzem.

WĘZŁY

Najczęściej stosowane węzły:

Supeł , Płaski , Babski , Ósemka , Szotowy , Bramszotowy , Flagowy , Refowy , Półsztyk , Sztyk , Knagowy ,Cumowy , Rybacki , Żeglarski , Ratowniczy , Wyblinka , Związ wantowy

SUPEŁ

 

Węzeł supeł
 

Jest on stosowany jako stoper, zgrubienie liny, które zabezpiecza przed wysunięciem się liny z bloku lub kipy. Często ma zastosowanie na fale miecza lub płetwy sterowej na jachtach mieczowych. Szereg supłów na fale pozwala utrzymać miecz lub płetwę sterową na pożądanej głębokości zanurzenia. Węzeł ten jednak, gdy jest rzadko rozwiązywany i działa na niego duże obciążenie, mocno się zaciska i jest trudny do rozwiązania.

PŁASKI

 

Węzeł plaski
 

Znajduje zastosowanie przy łączeniu lin o zbliżonych średnicach. Nie należy stosować przy silnym obciążeniu, gdyż zaciska się i jest trudny do rozwiązania, niszczy linę. Jeżeli liny są bardzo sztywne lub śliskie (np. zatłuszczone i zmoczone) nie można mieć pewności, że nie rozwiąże się pod dużym obciążeniem, zwłaszcza jeżeli jedna z nich jest cieńsza.

BABSKI

 

Węzeł babski
 

Nie zaleca się do stosowania. Nieprawidłowo zawiązany węzeł płaski nazwano „babskim”. Węzeł ten jest niepewny w pracy i trudny do rozwiązania po zaciśnięciu.

 

 

ÓSEMKA

 

Węzeł ósemka
 

Spełnia funkcje bardzo podobne jak supeł, czyli jako zgrubienie liny zabezpieczające przed wysunięciem się jej z bloku lub kipy. Węzeł ten używany jest szczególnie na końcach szotów.

SZOTOWY

 

Węzeł szotowy
 

Dobrze nadaje się do wiązania lin o niejednakowej grubości. Nie należy stosować przy linach mocno obciążonych, narażonych na szarpanie i o gładkich, śliskich powierzchniach.

 

BRAMSZOTOWY

 

Węzeł bramszotowy
 

Dobrze nadaje się do wiązania lin o niejednakowej grubości. Jest on pewniejszy w pracy niż węzeł szotowy, może przenosić większe obciążenia, jest też odporny na szarpanie.

FLAGOWY

 

Węzeł flagowy
 

Węzeł używany do wiązania flag, oraz bander nie mających chomątek i klamer. Łatwy do wiązania, błyskawiczny w rozwiązywaniu, wystarczy pociągnąć za wolny koniec liny, aby całkowicie się rozwiązał.

REFOWY

 

Węzeł refowy
 

Stosowany do łączenia dwóch lin o zbliżonych średnicach w wypadku potrzeby szybkiego zwolnienia połączenia. Typowe zastosowanie znajduje przy wiązaniu refsejzingów w czasie refowania żagli. Węzeł ten wiąże się podobnie jak płaski z tym, że jeden koniec liny przeciągnięty jest przez pętlę podwójnie. Węzła nie należy stosować przy linach narażonych na szarpanie.

PÓŁSZTYK

 

Węzeł półsztyk
 

Służy najczęściej do zabezpieczenia innych węzłów używanych do cumowania. Uwaga – nie należy cumować przy pomocy półsztyku.

SZTYK

 

Węzeł sztyk
 

Jest najprostszym węzłem używanym do cumowania na palu lub do pierścienia. Znajduje zastosowanie również przy zakańczaniu innych węzłów do cumowania. Prawidłowo związany po zbliżeniu dwóch przechwytów do siebie tworzy wyblinkę założoną na linie pracującej.

KNAGOWY

 

Węzeł knagowy
 

Węzeł knagowy znajduje zastosowanie przy mocowaniu: szotów, fałów, cum na knadze, podwójnym polerze lub kołku. Prawidłowo węzeł knagowy rozpoczyna się od owinięcia liny raz dookoła trzonu knagi, następnie należy linę mocować krzyżowo na ramionach knagi dwukrotnie. Zakończenie węzła polega na przełożeniu liny pod ostatnie skrzyżowanie i zaciśnięcie, tak aby lina trzymała się węzła.

CUMOWY

 

Węzeł cumowy
 

Węzeł służy do cumowania na palu i do pierścienia. Węzeł zapewnia mocny chwyt, nie ślizga się i nie zaciska. Podwójny chwyt pala czy pierścienia chroni linę od przecierania się.

RYBACKI

 

Węzeł rybacki
 

Jest dobrym węzłem do cumowania, może być użyty do wiązania liny do: kotwicy, wiadra, sondy, ciężarka rzutkowego itp.

ŻEGLARSKI

 

Węzeł żeglarski
 

Węzeł służy do cumowania na palu i do pierścienia. Węzeł zapewnia mocny chwyt, nie ślizga się i nie zaciska. Podwójny chwyt pala czy pierścienia chroni linę od przecierania się.

RATOWNICZY

 

Węzeł ratowniczy
 

Węzeł używany jest bardzo często, a umiejętność sprawnego wiązania obowiązuje każdego żeglarza. Za jego pomocą robi się na końcu liny oko do cumowania, może być użyty do połączenia dwu lin. Typowe zastosowanie to – zabezpieczanie człowieka w trudnych warunkach pracy na pokładzie, za burtą, lub na wysokości. Pętla tego węzła nie zaciska się, nawet przy dużym obciążeniu.

WYBLINKA

 

Węzeł wyblinka
 

Używany do zawiązywania linki na linie lub przedmiocie o większej średnicy lub obwodzie. Typowe zastosowanie to wiązanie wyblinek na wantach. Węzeł mocno się trzyma, po obciążeniu i namoknięciu trudno się rozwiązuje, pracując na szarpanie przeciera linę – dlatego nie należy go używać do cumowania.

 

ZWIĄZ WANTOWY

 

Węzeł związ wantowy
 

Służy do łączenia dwóch lin o różnych średnicach, wytrzymuje duże obciążenie. Węzeł można zastosować do awaryjnej naprawy wanty, przy pomocy dodatkowego odcinka stalówki, wiąże się dwa węzły. Jeżeli wanta ma zapas na długości, wiąże się jeden węzeł łącznikowy. Po wykonaniu węzła wantę trzeba wybrać ściągaczem. Ze względu na złą pracę linstalowych, gdy są zagięte na małych promieniach, węzła nie należy stosować na stałe. Węzeł nadaje się przede wszystkim do stosowania na linach włókiennych.Wszystkie animacje wykonał i dał zgodę na rozpowszechnianie na stronie kajaki.nadbugiem.pl Marek Słaboń