21-515 Sławatycze, Polska info@kajakowaprzygoda.pl +48606972793

Jabłeczna – Kodeń 3-4h spływ kajakowy Bugiem przez malownicze Sugry

Szostki - widok na zakole Bugu. Przyroda nad Bugiem, kajaki kodeń, kajakiem do Kodnia, kajakowa przygoda, spływy Bugiem granicznym

Spływ kajakowy Jabłeczna – Kodeń

Spływ kajakowy w Dolinie Bugu na odcinku z Jabłecznej do Kodnia jest równie interesujący, jak wcześniej opisywany przeze mnie ze Sławatycz do Jabłecznej  i może być zarówno kontynuacją spływu rozpoczętego w Sławatyczach, jak i niezależną wycieczką. Przed rozpoczęciem samego spływu gorąco zachęcam do zwiedzenia Monasteru w Jabłecznej, którego historia jest bardzo ciekawa. Zainteresowanym proponuję zapoznanie się z informacjami zawartymi na oficjalnej stronie Klasztoru.

Kajakiem z Jabłecznej do Kodnia, kopuła w klasztorze w Jabłecznej

Po zwiedzaniu kierujemy się ścieżką (ok. 500m) nad Bug. Szukamy dogodnego miejsca do wodowania. Ja osobiście robię to w okolicy znaku granicznego 076. Trzeba pamiętać, żeby poinformować straż graniczą (placówkę w Sławatyczach i w Kodniu) o planowanym wypłynięciu. Spływ kajakowy Jabłeczna – Kodeń pokonuje się w czasie 3-4 godzin ale gdyby ktoś chciał skrócić dystans to może rozpocząć kajakowanie w Szostakach w okolicy znaku granicznego 084. Dzięki temu zyskujemy około godziny. W Kodniu spływ proponujemy zakończyć przy betonowej pochylni za miejscowością.

Jabłeczna - słupek, znak graniczny 076 - w tle kaplica Św. Ducha

Jabłeczna – znak graniczny 076 – tu zaczynamy spływ kajakowy Jabłeczna – Kodeń

Jako ciekawostkę powiem, że przy niskim stanie wody niedaleko miejsca wodowania widać kołki wystające z wody. Są to pozostałości przedwojennego mostu lub innej przeprawy na teren należący dzisiaj do Białorusi. Drugą ciekawostką, nieznaną przeciętnemu turyście, jest istnienie widocznego po stronie białoruskiej (dokładnie naprzeciw tablicy informacyjnej) pomnika na cześć snajpera Aleksieja Aleksandrovitscha Nowikowa (Алексей Александрович Новиков), który wykazał się 22 czerwca 1941 dużą skutecznością podczas niemieckiej ofensywy na Związek Radziecki. Stanowisko jego znajdowało się wysoko na dębie, dzięki czemu dotkliwie raził swoim celnym ogniem Niemców, uniemożliwiając sprawne przekroczenie Bugu na tym odcinku.

Spływ kajakowy rzeką Bug do Kodnia – wzdłuż granicy z Białorusią

zaczynamy dokładnie w tym samym miejscu, w którym  stali niemieccy żołnierze próbujący sforsować brzeg w 1941 roku, czyli w okolicy znaku granicznego 076. Najbliższą osadą, do której dopłyniemy po 40 minutach są Szostaki. Miejsce rozpoznamy dzięki charakterystycznej dużej, piaszczystej plaży po naszej (lewej) stronie rzeki. W zależności od poziomu wody, ze względu na naprawdę sporą powierzchnię jest to idealna miejscówka do gier i zabaw integracyjnych .

Plaża w Szostakach. Spływ kajakowy rzeką Bug. spływy kajakowe z Jabłecznej do Kodnia

Spływ kajakowy rzeką Bug – przerwa na plaży w Szostakach.

Jeśli spływ z Jabłecznej do Kodnia wydaje się Wam za długi, to Szostaki są dobrym miejscem na rozpoczęcie krótszego etapu do Kodnia. Ruszając z tej plaży, w ciągu godziny dopłyniemy do kolejnej atrakcji turystycznej tzw. Sugry. Teraz nazwa ta kojarzona jest z wysoką piaszczystą skarpą, z której roztacza się przepiękny widok na Dolinę Bugu, ale jeszcze po wojnie była tu mała osada, której mieszkańcy trudnili się rybołówstwem. Dzisiaj pozostała ledwie jedna chata z zawalonym dachem krytym strzechą.

Dolina Bugu - Sugry - piaszczysta skarpa nad Bugiem Spływ kajakowy Jabłeczna - Kodeń

Dolina Bugu – piaszczysta skarpa nad Bugiem w Sugrach

Płynąc ze Sławatycz, w tym miejscu niejeden kajakarz będzie już zmęczony i głodny, dlatego warto przygotować sobie prowiant i napoje, których spożycie w tak pięknych okolicznościach przyrody będzie czystą przyjemnością.  Grupy, którym organizujemy całą wyprawę, mają w tym miejscu przerwę na gorący posiłek. W warunkach survivalowych uczestnicy uczą się, jak rozpalić ognisko i ugotować przepyszną zupę. Po posiłku grupa jest już lekko rozleniwiona i z chęcią zakończyłaby spływ, lecz Sugry są tylko przystankiem na trasie i po krótkiej mobilizacji płyniemy dalej ok. 1-1,5h.

Walory przyrodnicze Doliny Bugu na trasie spływów kajakowych

Widok na Bug - Sugry koło Kodnia

Widok na Bug – Sugry koło Kodnia

Odcinek między Sugrami a Kodniem jest dosyć monotonny. Płynie się pomiędzy wierzbowymi zaroślami i wysokimi trzcinami. Jak rozpoznać, że jesteśmy już w Kodniu? Po ok. godzinie płynięcia w oddali zobaczycie złote kopuły kodeńskiej cerkwi oraz wieżę bazyliki. Dogodnym miejscem do wyjścia jest krowi wodopój za Kodniem. Nie musicie martwić się o miejsce wyjścia, jeśli płyniecie z nami w zorganizowanej grupie. Nasi instruktorzy wybiorą najdogodniejsze miejsce w zależności od panujących warunków.

Kajakiem z Jabłecznej do Kodnia. Bazylika w Kodniu. Kalwaria Kodeńska. Ze Sławatycz do Kodnia

Miejsca kultu w Kodniu.

Kodeń jest miejscem,  do którego pielgrzymują katolicy od setek lat. Od ponad dziesięciu lat wykorzystują do tego celu także kajaki, płynąc w zorganizowanych pielgrzymkach kajakowych. kodeń logo Wszystko za sprawą Sanktuarium Maryjnego z cudownym obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Jest to najważniejsze miejsce kultu maryjnego na Podlasiu i jedno z najważniejszych Sanktuariów Polski.

Po całodniowym spływie warto skorzystać z Jadłodajni u Oblatów, która serwuje wyśmienite dania kuchni polskiej. Wszystko, co tam jedliśmy, było smaczne i niedrogie.

O historii Kodnia, kościoła i jego fundatora – Mikołaja Sapiehy można dowiedzieć się od lokalnych przewodników, na oficjalnej stronie sanktuarium lub z poniższego materiału od 3.45 minuty.

W 2012 roku kręcony był u nas odcinek programu „Nie ma jak Polska”. Powyżej można zobaczyć i posłuchać wrażeń redaktora Macieja Orłosia, który wypożyczył od nas kajak, zwiedził Jabłeczną i popłynął do Kodnia. Wypożyczalnia kajaków w Sławatyczach obsługuje szlak kajakowy Poleskiej Doliny Bugu oraz szlaki kajakowe Bug – Krzna.

Kajaki nad Bugiem - spływy granicą UE - najlepszy produkt turystyczny

Trasa kajakowa ze Sławatycz do Kodnia przez Jabłeczną została zgłoszona do konkursu na Najlepszy Produkt Województwa Lubelskiego 2012 i zarówno wyborem kapituły konkursowej jak i w głosowaniu internautów zajęła II miejsce.

Lubelskie. Taste Life!

 

Trasa ze Sławatycz do Kodnia lub krótsza z Jabłecznej do Kodnia jest najczęściej wybieraną trasą przez firmy, grupy studentów, pielgrzymki lub grupy integracyjne.
Zorganizowane przez nas spływy są profesjonalnie przeprowadzone i dają uczestnikom poczucie bezpieczeństwa przez cały czas trwania imprezy. W celu rezerwacji terminów prosimy o kontakt.

Widok na Kodeń z lotu ptakaZapraszamy na spływ kajakowy Jabłeczna – Kodeń !