mp@nadbugiem.pl +48.606-972-793 marek_pomietlo

Spływy kajakowe Bugiem, Włodawką, Krzną, Zielawą, Wieprzem.

NIEZBĘDNIK KAJAKARZA

Niezbędnik kajakarza czyli co zabrać ze sobą w podróż:

Walizka czy plecak? Zastanawiasz się, jak transportować w kajaku niezbędny na spływie sprzęt? Polecamy nieprzemakalny worek żeglarski, który doskonale mieści się w dziobie kajaka. Niezłym rozwiązaniem są zamykane worki na śmieci, np. o wymiarach 30/50cm, jest to wersja praktyczna i tania. Worki takie można swobodnie rozmieścić w kajaku, wkładając do nich plecaki lub np. ubrania. Miękka torba podróżna czy spory plecak też się zmieszczą pod warunkiem, że nie będą zbyt duże. Jeśli zabierasz na spływ bagaż w ilości więcej niż 1 sztuki, pamiętaj, żeby zawsze wiedzieć, ile masz sztuk worków, plecaków czy toreb zabranych na spływ. Zawsze przelicz je przy postoju, po opuszczeniu obozowiska (w przypadku spływów dłuższych niż jednodniowe) lub przy przenoszeniu kajaków przez odcinek, na którym nie jest dozwolone pływanie. Do transportu bagażu na spływie nie polecamy plecaków ze stelażem i walizek. Każdemu uczestnikowi spływu może przydać się również wodoszczelne etui na komórkę i/lub na aparat fotograficzny. Takie akcesoria możesz kupić w sklepach sportowych

Noc pod gwiazdami. Jeśli spływ, na który się wybierasz, ma trwać kilka dni, a noclegi mają mieć miejsce pod namiotem, warto sprawdzić materac i namiot, zaimpregnować tropik. Pamiętaj też o latarce, fince i sztućcach (niezbędnik) . Jeśli organizujesz własny spływ, pamiętaj, że biwakowanie dozwolone jest tylko na oznakowanych polach namiotowych lub kempingach, są one oznaczone na każdej mapie szlaku. Opisy szlaków kajakowych dostępne są w naszej wypożyczalni. Jeśli jedziesz na spływ jednodniowy, możesz wziąć ze sobą tylko aparat fotograficzny, telefon (jeśli chcesz, bo nie jest to wyposażenie obowiązkowe) i oczywiście dobry humor. Pamiętaj także o odpowiednim ubraniu…

Bikini i polar. Przy pakowaniu bagażu należy pamiętać, że pogoda nawet w środku lata bywa bardzo zmienna. Oprócz spodenek i kąpielówek może więc przydać się polar, bluza lub sweter oraz długie spodnie. Oprócz klapek, radzimy zabrać też pełne buty, a kurtka przeciwdeszczowa i nakrycie głowy chroniące przed palącym słońcem to niezbędne wyposażenie kajakarza. Te rady dotyczą zarówno uczestników spływów kilku jak i jednodniowych.

Nie tylko polopiryna. Przed wyjazdem na dłuższy spływ warto odwiedzić aptekę. Oprócz leków na przeziębienie radzimy zakup: środków przeciw komarom, maści po ukąszeniu, kremów lub balsamów do opalania z wysokim filtrem, maści na oparzenia słoneczne, środków opatrunkowych. Jeśli Twój spływ ma trwać kilka godzin, prawdopodobnie obędziesz się bez powyższych środków. Nie zaszkodzi jednak mieć przy sobie spray przeciw komarom (który może przydać się choćby na ognisku po spływie) i krem do opalania, bo słońce opala także na wodzie ;)


Kiełbasa ogniskowa i konserwa turystyczna
. Wybierając się na kilkudniowy spływ i planując ilość prowiantu, warto sprawdzić, czy na szlaku są możliwości uzupełniania zapasów. W opisach rzek znajdują się zwykle informacje, gdzie znajdują się sklepy spożywcze. W większości przypadków nie ma sensu zabieranie ze sobą z domu żywności na tygodniową wyprawę, chyba że wybierzemy mało uczęszczany szlak. Zaczynając w Sławatyczach możesz spokojnie zaopatrzyć się w jedzenie na miejscu. Jeśli natomiast płyniesz na spływ z nami, to my zadbamy o Twoje wyżywienie.

Wędka czy sardynki w puszce?
 Nie ma jak świeża rybka, ale zanim wyruszymy na połów warto dowiedzieć się czy oprócz karty wędkarskiej nie będzie potrzebne nam dodatkowe zezwolenie na wędkowanie na konkretnym akwenie. Zezwolenia takie sprzedawane są w sklepach wędkarskich w danym regionie. Wędkowanie na Bugu polecamy wyłącznie Posiadaczom karty wędkarskiej.

Karta czy gotówka? Wybierając się na spływ, szukamy raczej miejsc o niezwykłych walorach przyrodniczych, malowniczych rzek meandrujących pośród łąk i lasów, wiec proszę się nie dziwić, że w napotkanych wioskach nie znajdziemy bankomatów a i miejsc, gdzie można zapłacić kartą jest niewiele. Aktualnie bankomat znajdziesz w Sławatyczach w Banku Spółdzielczym, w Kodniu i w Terespolu a na południe od Sławatycz w Hannie i we Włodawie. Jeśli będziesz chciał udać się do swojego banku czy znaleźć najbliższy bankomat, sklep gdzie zapłacisz kartą itp., służymy pomocą. Zawsze chętnie wskażemy drogę lub nawet zawieziemy Cię do danego miejsca.

 Telefony do Straży Granicznej

1 Terespol tel.(0 83) 376 82 00  
2 Kodeń tel.(0 83) 376 95 00,
fax (0 83) 376 95 05
koden@strazgraniczna.pl
3 Sławatycze tel.(0 83) 376 82 33,
fax (0 83) 376 72 05
slawatycze@strazgraniczna.pl
4 Dołhobrody tel.(0 83) 379 9400,
fax (0 83) 379 94 05
dolhobrody@strazgraniczna.pl

Dodatkowo polecam zapoznać się z poniższymi artykułami, które bardziej szczegółowo opisują powyższą tematykę.
http://skibicki.pl/forum/viewforum.php?f=3